Terapia AA – na czym polega?

Terapia alkoholizmu może przybierać różne formy

Standardowe procedury leczenia alkoholizmu są w większości placówek zbliżone do siebie: opierają się na zachowaniu abstynencji, pracą nad własnymi słabościami oraz procesem terapeutycznym. Terapia alkoholizmu może być jednak bardziej dopasowana do indywidualnych potrzeb: część osób lepiej pracuje na spotkaniach indywidualnych, dla innych najlepsza terapia antyalkoholowa to spotykanie się w większych grupach.

Jeśli chodzi o skuteczność, terapia AA znajduje się w czołówce

Terapia alkoholowa oparta na 12 krokach znalazła uznanie w oczach wielu byłych pacjentów. Przede wszystkim terapia AA pozwala na dokładniejsze uświadomienie sobie skali problemu, jego rozmiaru oraz różnorodności. Alkoholik nie jest już sam ze swoimi słabościami – spotyka się z ludźmi, którzy tak jak on codziennie muszą walczyć z chęcią sięgnięcia po alkohol. Wspólnota gromadzi wokół siebie zarówno mężczyzn i kobiety, których łączy wspólny cel: zaprzestanie picia alkoholu.

Wsparcie grupy sprawia, że terapia antyalkoholowa przynosi tak dobre rezultaty

Podczas spotkań w gronie Anonimowych Alkoholików każdy ma możliwość nie tylko opowiedzenia swojej historii, ale również skorzystania z wsparcia i doświadczeń pozostałych członków grupy. Ułatwia to pokonanie codziennych trudności, ale również motywuje do trwania w trzeźwości. Taka terapia alkoholizmu pozwala także na porównywanie doświadczeń, dzięki czemu osoby rozpoczynające okres trzeźwości znajdują rozwiązanie wielu problemów i możliwość dzielenia się swoimi wątpliwościami.

Gdzie szukać dalszych informacji?

Terapia AA jest metodą popularną na całym świecie: niemal wszędzie spotykają się grupy zainteresowane wytrwaniem w trzeźwości. Ze względu na swój charakter udzielają one pomocy wszystkim, którzy rozpoczęli walkę z alkoholem – bez względu na stanowisko, poglądy czy przekonania religijne. Informacje o działających w okolicy grupach można znaleźć na stronach internetowych, ale w ich odnalezieniu pomoże także terapeuta alkoholowy. Liczne świadectwa to dowód na to, że dołączenie do osób pragnących wytrwać w trzeźwości jest dobrą decyzją w przypadku problemów z alkoholem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*