Gdzie szukać pomocy, gdy ktoś w rodzinie nadużywa alkoholu?

Alkoholizm prawie nigdy nie jest problemem jednej osoby

Choć osoba uzależniona nadużywa alkoholu na własną rękę, to jednak jej relacje z najbliższymi ulegają z tego powodu stopniowemu pogorszeniu. Alkohol zaczyna odgrywać ważną rolę w życiu, powoduje rozpad więzi małżeńskich oraz rodzinnych, może być przyczyną utraty pracy. Wszystko to sprawia, że cała sytuacja jest niezwykle trudna dla osoby uzależnionej, która często musi sięgnąć dna, by móc się od niego odbić. Nie należy jednak zapominać o najbliższych alkoholika.

Rodziny również potrzebują pomocy

Niezależnie od tego, czy osoba nadużywająca alkoholu jest w związku partnerskim czy małżeńskim, czy posiada małe dzieci oraz czy mieszka z rodziną – cała sytuacja jest trudna nie tylko dla alkoholika. Stan ten odbija się przede wszystkim na jego najbliższych, bez względu na status materialny rodziny. Choć wynoszenie z domu sprzętów na sprzedaż, by za pieniądze kupić alkohol jest bardzo dramatyczną sytuacją, to jednak równie często dzieci muszą wstydzić się, że po raz kolejny rodzic pojawia się w szkole pod wpływem alkoholu lub zaniedbuje swoje obowiązki. Również partner lub partnerka potrzebują wsparcia i porad, w jaki sposób przezwyciężyć kryzys.

Coraz więcej ośrodków decyduje się na profesjonalną pomoc nie tylko alkoholikom, ale również ich rodzinom

Dzięki bogatej ofercie leczenia uzależnień najbliżsi poszkodowani przez alkohol również mogą szukać pomocy. Wielu terapeutów zapewnia specjalne sesje dla rodzin alkoholików, pomaga również w rozwiązaniu problemów oraz uczy, w jaki sposób postępować w tej nowej sytuacji. Skorzystanie z porad profesjonalistów jest szczególnie istotne dla dzieci: dzięki temu mogą one dokładniej zrozumieć, na czym polega istota problemu oraz mogą pozbyć się często występującego poczucia winy.

Co robić w przypadku braku chęci podjęcia terapii?

Nie zawsze osoba uzależniona zdaje sobie sprawę z rozmiaru problemu. Często bagatelizuje swoje uzależnienie i twierdzi, że nie ma najmniejszego problemu z zaprzestaniem picia. Jeśli jednak pomimo kolejnych obietnic sytuacja nie ulega poprawie, konieczne może być skorzystanie ze skierowania alkoholika na leczenie. Jest to szczególnie istotne w przypadku rodziców małych dzieci, bowiem często zachodzi realna groźba zagrożenia bezpieczeństwa dzieci. W tym wypadku sąd może zadecydować o konieczności podjęcia leczenia przez osobę uzależnioną.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*