Jakie są etapy leczenia alkoholizmu?

Leczenie alkoholizmu jest długotrwałym procesem

Alkoholizm jest chorobą, która może dotknąć każdego. I tak jak w przypadku wielu chorób przewlekłych wymaga odpowiednio dopasowanego leczenia oraz terapii prowadzonej przez specjalistów. Choć są przypadki zaprzestania nadmiernego spożywania alkoholu przez osoby zdeterminowane, to jednak warto zapoznać się z informacjami, od czego zacząć leczenie alkoholizmu, by móc szukać pomocy w specjalistycznych placówkach. Dzięki temu znalezienie pomocy jest o wiele łatwiejsze.

Od czego zacząć leczenie alkoholizmu?

Choć etapy leczenia alkoholizmu mogą przebiegać różnorodnie, to jednak początek jest najważniejszy i niezmienny: konieczne jest utrzymywanie abstynencji. W niektórych przypadkach konieczne będzie przejście detoksu celem oczyszczenia organizmu, a objawy odstawienia alkoholu są nieprzyjemnym doznaniem i mogą wymagać również zastosowania farmakoterapii.

Kolejne etapy leczenia również wymagają ciężkiej pracy

Gdy abstynencja pozostaje zachowana i można przejść do dalszych działań terapeutycznych. Nie ma jednej słusznej recepty na to, jak leczyć alkoholizm. Przebieg terapii zawiera jednak charakterystyczne etapy leczenia alkoholizmu. Początkowo pacjent uczy się radzenia sobie z uczuciem głodu alkoholowego, wzmacnia również swoją motywację do dalszego leczenia. Następnie poznaje mechanizmu uzależnienia oraz pracuje nad rozwiązywaniem problemów, które skłaniają go do sięgania po alkohol.

Dobrowolne leczenie alkoholika to najlepiej rokująca sytuacja

Jeśli chodzi o dobrowolne leczenie alkoholika, jest ono bardzo pożądane – w ten sposób zwiększa się motywacja do zmian i chęć pracy nad sobą, co ma pozytywny wpływ na walkę z uzależnieniem. Najlepszym wariantem jest sytuacja, w której alkoholik sam dostrzega, że jego picie powoduje problemy fizyczne i psychospołeczne oraz zgłasza się do specjalistycznego ośrodka. Jednak nawet jeśli pojawiają się wątpliwości i niechęć do podjęcia terapii, warto próbować i wspierać osobę uzależnioną w podjęciu tej ciężkiej decyzji.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*