Jak radzić sobie z nadużywaniem alkoholu przez nastolatków?

Młodzież coraz częściej sięga po szeroko dostępne używki

Nastoletni bunt to pojęcie bardzo dobrze znane zarówno starszym, jak i młodszym. W okresie dojrzewania wiele można wybaczyć, ponieważ jest to trudny czas dla większości młodych ludzi. Rozpoczyna się wówczas poszukiwanie własnej tożsamości i drogi życiowej, eksperymentowanie, sprawdzanie granic; dodatkowo należy liczyć się również z burzą hormonów, przez co życie pod jednym dachem z nastolatkiem to prawdziwe wyzwanie. Bunt w granicach rozsądku jest dopuszczalny, jednak w coraz młodszym wieku w życiu wielu osób zaczyna pojawiać się alkohol.

„Złe towarzystwo” nie zawsze jest przyczyną picia alkoholu przez młodzież

Choć po alkohol i inne używki nastolatki sięgają zwykle w towarzystwie, to jednak nie zawsze można się o tym przekonać na pierwszy rzut oka. Bardzo często kontrowersyjnie ubrane dziewczyny czy chłopcy spędzający większą część dnia poza domem mogą świetnie bawić się bez alkoholu, a z kolei „dzieci z dobrych domów” mogą gdzieniegdzie ukrywać butelki z tanim alkoholem. Dlatego zamiast oceniać po wyglądzie, należy zbadać sprawę dogłębnie, by móc zaoferować pomoc w rozwiązaniu problemów.

Gdzie można szukać pomocy?

Jeśli mamy już pewność, że dziecko sięga po alkohol podczas imprez, spotkań z przyjaciółmi czy nawet bez okazji, możemy zwrócić się po pomoc do specjalistów. Poradnie psychologiczne dla dzieci i młodzieży, psycholog szkolny czy ośrodki zdrowia psychicznego to tylko część rozwiązań – najważniejsze jest ustalenie skali problemu oraz dobranie odpowiedniego planu terapii, by nastolatek jak najlepiej wykorzystał wszystkie oddziaływania terapeutyczne. Spójne stanowisko rodziców, nauczycieli i terapeutów pomoże w ustaleniu granic oraz rozpoczęciu pracy nad problemem.

Surowe zakazy czasem mogą przynieść odwrotny efekt

Choć w przypadku nadużywania alkoholu przez nastolatki stosowanie kar i zakazów wydaje się słuszne, to jednak nadmierna kontrola oraz ograniczanie swobody ponad miarę będzie skutkowało dalszym łamaniem zasad. Nastolatek zaczyna kombinować, w jaki sposób może przechytrzyć rodziców oraz co zrobić, by maksymalnie wykorzystać rzadkie chwile swobody. Przesada w drugą stronę to z kolei zaniedbywanie, które może prowadzić do poważnych problemów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*