Jak pomóc alkoholikowi, który nie chce się leczyć?

Leczenie alkoholizmu to trudny i złożony proces

Jeśli chodzi o leczenie alkoholizmu, bardzo rzadko przynosi ono natychmiastowy efekt. Leczenie alkoholika wymaga czasu, konieczna będzie walka z nałogiem zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Leczenie alkoholizmu polega przede wszystkim na zrozumieniu mechanizmu uzależnienia, co wymaga dużego nakładu pracy, ale pozwala na osiągnięcie najlepszych efektów.

Aby pomoc była skuteczna, niezbędna jest przede wszystkim wola wyzdrowienia

Leczenie alkoholizmu przebiega najszybciej i najskuteczniej wówczas, gdy pacjent współpracuje i wykazuje chęć wyjścia z nałogu. Nie zawsze jest to jednak możliwe; alkoholicy często nie chcą zmierzyć się z prawdą i koniecznością leczenia. Ich zdaniem problem nie istnieje nawet przy wystąpieniu poważnych problemów zdrowotnych lub psychospołecznych.

Leczenie alkoholika bez jego zgody również jest możliwe

Leczenie alkoholizmu może być nakazane przez sąd; w takim wypadku osoba uzależniona zostaje skierowana na przymusowe leczenie do ośrodka. Aby leczenie alkoholika właśnie za pomocą tych praw mogło się rozpocząć, konieczne jest spełnienie dwóch warunków. Pierwszym z nich jest uzależnienie od alkoholu i zwykle jest on spełniony przez alkoholików, którzy nie chcą podjąć leczenia. Drugim natomiast warunkiem są przesłanki informujące o możliwości stworzenia zagrożenia. Jeśli osoba chora mieszka z małymi dziećmi i przez swój nałóg zaniedbuje obowiązki lub naraża dzieci na niebezpieczeństwo, sąd może orzec o konieczności skierowania osoby do placówki odwykowej.

Warto szukać pomocy u specjalistów

Alkoholizm jest ciężką chorobą, której skutki dotykają całą rodzinę. Należy pamiętać, że gdy rozpoczyna się leczenie alkoholika, objawy fizyczne odstawienia alkoholu i cały detoks wiążą się z szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości. Z kolei dalsza terapia przynosi lepsze efekty w przypadku wsparcia rodziny. Taka sytuacja dla wielu osób jest wyjątkowo trudna, dlatego pomocy powinni szukać nie tylko sami alkoholicy, ale również ich najbliżsi. Dzięki rozmowie i wskazówkom terapeutów lepiej poradzą sobie z tym problemem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*