Kto może skierować alkoholika na leczenie?

W przypadku uzależnienia od alkoholu konieczne jest uświadomienie sobie problemu

Alkoholizm to nie tylko picie prowadzące do utraty domu oraz pracy; wiele osób funkcjonuje na co dzień i zajmuje się zarówno życiem zawodowym, jak i rodzinnym. Nie dopuszczają oni do siebie myśli, że mogą mieć problem z nadużywaniem alkoholu i dopiero w momencie pojawienia się trudności rodzinnych czy zawodowych poszukują rozwiązania. Uświadomienie sobie konieczności podjęcia leczenia jest czynnikiem niezbędnym do podjęcia walki z uzależnieniem.

Terapia leczenia alkoholizmu umożliwia normalne funkcjonowanie osobom uzależnionym

Terapia dla alkoholików zakłada przede wszystkim całkowitą abstynencję. Dopiero stan trzeźwości umożliwia podjęcie pracy z terapeutą, który wyjaśnia mechanizm uzależnienia i pomaga w znalezieniu rozwiązań, by na co dzień walczyć z głodem alkoholowym. Radzenie sobie ze stresem, motywacja, wgląd w siebie – terapia dla alkoholika stawia nie tylko na usuniecie skutków problemu, ale również jego przyczyn, stąd jej stosunkowo duża skuteczność. Dobrowolne zgłoszenie na leczenie wiąże się z większą motywacją do wprowadzenia zmian, jednak w niektórych przypadkach to rodzina podejmuje się znalezienia rozwiązania.

Jeśli chodzi o skierowanie na leczenie odwykowe alkoholika, niezbędna jest decyzja sądu

Przymusowa terapia leczenia alkoholizmu to w zasadzie konieczność stawienia się osoby uzależnionej w specjalistycznej placówce, która pomoże w ustaleniu dalszego planu leczenia. Aby sąd zdecydował o takim rozwiązaniu, muszą być spełnione dwie przesłanki: uzależnienie od alkoholu oraz ryzyko stwarzania niebezpieczeństwa dla rodziny. Dopiero wówczas sąd może wydać skierowanie na leczenie odwykowe alkoholika.

Nawet przymusowe leczenie może dać zadowalające efekty

Choć leczenie podjęte na własne życzenie jest sytuacją najlepszą, to jednak nawet w przypadku skierowania na leczenie alkoholika przymusowe możliwe jest pozytywne zakończenie terapii. Zazwyczaj wymaga to większych nakładów czasowych, jednak stopniowe zrozumienie mechanizmu uzależnienia oraz praca nad własnymi problemami potrafią dać zadowalające efekty.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*