Na czym polega detoks alkoholowy?

Aby terapia odwykowa była skuteczna, niezbędne jest zachowanie abstynencji

Terapie alkoholowe posiadają różne założenia, jednak są zgodne przede wszystkim w jednym punkcie: aby wyjść z nałogu konieczne jest zaprzestanie picia. Dopiero długotrwała abstynencja pozwala na skuteczne leczenie z alkoholizmu. Nic dziwnego: trudno mówić o skuteczności jakichkolwiek działań terapeutycznych, jeśli pacjent nadal regularnie sięga po alkohol. Dlatego pierwszym etapem leczenia jest przede wszystkim walka z uzależnieniem fizycznym.

Detoks alkoholowy jest sposobem na oczyszczenie organizmu

W zależności od stopnia uzależnienia jest to etap, który może przebiegać lżej lub ciężej dla poszczególnych osób. Dla jednych detoks alkoholowy będzie wiązał się jedynie z wystąpieniem dyskomfortu, u osób w zaawansowanym stadium uzależnienia występują z kolei objawy fizjologiczne, do łagodzenia których niezbędne może być zastosowanie farmakoterapii. Nowoczesne terapie alkoholowe nie sięgają już po popularne dawniej „wszywki”; obecnie odwyk alkoholowy to przede wszystkim praca z podłożem problemu, a nie jego skutkami.

Leczenie z alkoholizmu to nie tylko zaprzestanie picia alkoholu

Sam detoks alkoholowy pozwala na usunięcie toksycznych związków pochodzących z alkoholu. Przerwanie ciągu alkoholowego jest niezbędne do rozpoczęcia terapii, a odstawienie alkoholu pozwala na poprawienie stanu fizycznego pacjenta. Warto zdecydować się na odwyk alkoholowy w profesjonalnym ośrodku, bowiem takie rozwiązanie umożliwia skorzystanie z szeregu udogodnień, np. suplementacji witamin oraz elektrolitów. Odwyk przeprowadzany w warunkach domowych jest ciężkim doświadczeniem i nie każdy jest w stanie zakończyć go pozytywnie. Dopiero wówczas możliwe jest rozpoczęcie terapii.

Długotrwała terapia przynosi dobre efekty

Terapie alkoholowe nastawione na całkowite wyleczenie pacjenta to nie tylko sama praca nad zaprzestaniem picia. Fizyczne objawy odstawienia alkoholu utrzymują się o wiele krócej od psychicznych: niezbędne jest wyjaśnienie mechanizmów uzależnienia, rozwiązanie problemów prowadzących do rozpoczęcia picia oraz jego nawrotów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*