Alkoholizm może dotknąć każdego

Stereotypowy alkoholik to niepracujący bezdomny

Myśląc o osobach nadużywających alkoholu zwykle mamy przed oczyma obraz niechlujnej osoby z butelką w ręce, zataczającej się na chodniku. Choć nie jest to rzadki obraz, to jednak nie należy sądzić, że problem ten dotyka wyłącznie osób niewykształconych czy też biedniejszych. Alkoholik nie zawsze będzie pijanym mężczyzną śpiącym na przystanku autobusowym lub menelem zbierającym puszki na ulicy. Często może być to osoba, której nie podejrzewamy o nadużywanie alkoholu.

Wysoko funkcjonujących alkoholików możemy spotkać w pracy czy na zakupach

Z pozoru wszystko wydaje się w porządku: kochający ojciec, troskliwa mama, dobrze ubrana dziewczyna, chłopak w nowym samochodzie… Tymczasem każda z tych osób może skrywać swoje drugie oblicze; czasami chodzi o codzienną lampkę koniaku, czasami o kilka kieliszków wina. Okazuje się, że dzięki paru drinkom rozmowa ze znajomymi staje się łatwiejsza, a codzienne obowiązki służbowe nie przytłaczają tak bardzo.

Jest to sytuacja niebezpieczna dla całej rodziny

Choć w domu nie pojawiają się regularne awantury i kłótnie o pieniądze, to jednak uzależnienie od alkoholu wiąże się z wieloma innymi problemami. Coraz częściej słyszy się o matkach, które nietrzeźwe odwożą swoje dzieci do szkoły czy przedszkola. Na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie eleganckich kobiet, jednak nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez wypicia porannej dawki alkoholu.

Leczenie osób uzależnionych dobrze funkcjonujących na co dzień przebiega nieco inaczej

Trudno wymagać w takich sytuacjach, by osoba poddała się dobrowolnemu leczeniu w ośrodku odwykowym; nie zawsze odnajduje się również podczas terapii grupowej. Przyznanie się do problemu z alkoholem jest często źródłem dużego wstydu, dlatego część osób woli pracować indywidualnie z terapeutą. W ten sposób mogą zachować anonimowość, a jednocześnie dalej regularnie zjawiać się w pracy oraz wypełniać obowiązki rodzinne. Warto uwzględniać indywidualne potrzeby, by jak najlepiej dobrać plan terapii do możliwości osoby uzależnionej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*