Jak alkohol wpływa na relacje rodzinne

Alkoholizm jest chorobą dotykającą nie tylko osobę pijącą

Choć nadużywanie alkoholu wyniszcza przede wszystkim organizm osoby pijącej, to jednak ma wpływ również na najbliższe otoczenie. Początkowo osoba uzależniona nie zdaje sobie nawet sprawy ze swojego problemu: kilka kieliszków wina czy piwo od czasu do czasu nie jest niczym dziwnym. Jeśli jednak staje się to regułą, a alkohol zajmuje coraz więcej myśli i funkcjonowanie bez niego staje się niemożliwe, należy zastanowić się poważnie nad możliwością wystąpienia uzależnienia. Zwykle to otoczenie szybciej orientuje się o konieczności rozpoczęcia leczenia. Alkoholicy nie dopuszczają do siebie myśli o nadmiernym piciu, nie widzą w tym również problemu.

Z powodu nadużywania alkoholu cierpi cała rodzina

Choć w rodzinie pije jedna osoba, odbija się to na wszystkich jej członkach. Nie chodzi tylko o pijackie awantury i pogłębiającą się patologię: często dzieci nie mogą liczyć na wsparcie jednego z rodziców, drugie z kolei nieustannie jest zajęte przez sprawy pijącego partnera. W rodzinach, w których alkohol zabiera pieniądze na jedzenie czy środki czystości często dochodzi do prawdziwych dramatów. Nadużywanie alkoholu może także prowadzić do utraty pracy.

Osoby walczące z nałogiem potrzebują dużego wsparcia

Choć dla całej rodziny nie jest to łatwa sytuacja, to jednak w momencie wychodzenia z nałogu osoba uzależniona potrzebuje oparcia w rodzinie i możliwości odzyskania sił, by skutecznie walczyć z chęcią powrotu do picia. Początki bywają bardzo trudne, jednak w pojedynkę wyjście z nałogu jest naprawdę trudne.

Gdzie szukać pomocy?

Wiele ośrodków oferuje pomoc nie tylko osobom uzależnionym, ale również konsultacje psychologiczne dla partnerów i rodzin osób uzależnionych. Takie spotkania pomagają w poprawie stosunków rodzinnych oraz pozwalają na poznanie sposobów radzenia sobie z uzależnieniem bliskiej osoby. Szczególnie dzieci są narażone na negatywne skutki nadużywania alkoholu przez rodziców, dlatego warto zapewnić im specjalistyczną pomoc psychologiczną.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*